Алгоритм Кеті Боумен, або як випускниця MIT, допомогла зробити першу в історії фотографію чорної діри.

Історія дівчини, яка стала важливою частиною історичної події, зробила її героїнею за версією соціальних мереж.

Руководитель команды разработчиков алгоритма обработки фото черной дыры - Кэти Боумен

Кеті Боумен

10 квітня астрофізики представили перше в історії зображення чорної діри. Над отриманням фотографії кілька років працювала міжнародна група з понад 200 вчених. І одним з найважливіших учасників команди стала Кеті Боумен (Katie Bouman) — 29-річна дівчина, яка розробила алгоритм візуалізації даних з телескопів по всьому світу, які стежили за чорною дірою.

Первая в истории фотография черной дыры

Перша історія фотографії чорної діри.

За кілька годин Боумен стала героїнею користувачів соцмереж та «обличчям» історичної події. А вчені визнають, що без неї перше фото чорної діри могло б і не вийти.

Проект зі спостереження за чорними дірами під назвою Event Horizon Telescope («Телескоп горизонту подій») запустився в 2012 році. Астрофізики хотіли зібрати дані про чорну дірку в центрі галактики M87 у сузір'ї Діви, але для цього їм би знадобився телескоп, який не може витримати власну вагу.

Тому вчені використовували вісім різних телескопів на Гаваях, США, Іспанії, Мексиці, Чилі та Південному полюсі.Але учасники проекту не знали, як синхронізувати дані та перетворити їх на один знімок. Тут їм допомогла Боумен.

2016 року дівчина навчалася в аспірантурі Массачусетського технологічного інституту (MIT) — вона вивчала комп'ютерні науки та штучний інтелект. У тому ж році Боумен почала розробляти першу версію алгоритму, який перетворив би дані з різних телескопів на один знімок, ніби зроблений з одного «великого» телескопа розміром із Землю.

Боумен розповідає про свою роботу на конференції TED (є російські субтитри)

У 2017 році телескопи проекту Event Horizon Telescope зібрали мільйони гігабайт даних про чорну дірку в галактиці M87. Даних було так багато, що їх відправили до MIT на кількох сотнях жорстких дисків - по інтернету все передати було нереально. Наступні два роки Боумен очолювала команду, яка обробляла всю інформацію за допомогою її алгоритму та ще кількох інших.

Навіть такий обсяг даних дівчина називала «бідним, зашумленим і обмеженим», тому команді доводилося все перевіряти та підбирати «найбільш ймовірні» варіанти того, як могла б виглядати чорна діра. Робота ускладнювалася тим, що ніхто не знав, як насправді виглядають чорні дірки – команда працювала практично наосліп.

У червні 2018 року фахівці отримали першу версію зображення чорної дірки, зібрану з різних телескопів. 10 квітня фото задоволеної Боумен, яка побачила результат своєї роботи, стало вірусним.

Кэти Боумен впервые видит восстановленное фото чёрной дыры

Кеті Боумен вперше бачить відновлене фото чорної дірки

Боумен - лише частина величезної групи людей, які працювали над першим фото чорної дірки. Але історія дівчини, яка, не будучи астрофізиком, внесла внесок в історичну подію, зробила її героєм соцмереж. Її порівняли з американською вченою Маргарет Гамільтон, яка керувала розробкою програмного забезпечення для космічної програми «Аполлон».

Герои космоса - Маргарет Гамильтон, 1969 год и Кэти Боумен, 2019 год
1969 рік: Маргарет Гамільтон з кодом, який привів нас до Місяця. 2019 рік: Кеті Боумен з даними, які привели нас до чорної діри

Выпускница MIT Кэти Боумен возглавила создание алгоритма создания первого фото чёрной дыры
Три роки тому випускниця MIT Кеті Боумен очолила створення алгоритму, який зробив перше в історії фото чорної діри

Сама Боумен, якій за добу довелося дати вже кілька інтерв'ю, не виділяє себе на тлі решти команди вчених та астрофізиків. Восени 2019 року починається наступний етап її життя – дівчину запросили викладати у Каліфорнійському технологічному інституті.

В 2016 році дівчина навчалася в аспірантурі Массачусетського технологічного інституту (MIT) - вона вивчала комп'ютерні науки та штучний інтелект. Того ж року Боумен почала розробляти першу версію алгоритму, який перетворив би дані з різних телескопів на один знімок, ніби зроблений з одного «великого» телескопа розміром із Землю.

Ніхто з нас не зміг би зробити це поодинці. Все змогло вийти завдяки безлічі різних людей зі своїми передісторіями. Я хотіла б закликати всіх продовжити розсовувати межі науки. Навіть якщо спочатку це може здатися не таким загадковим, як чорна дірка.
Кеті Боумен, автор алгоритму.
.

За матеріалами tjournal.ru

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *